Adobe illustrator Dersi | Perspektif Yazı Yazmak

perspektif-yazi

Hepimizin bildiğiniz gibi, Adobe Illustrator programında yazı stillerini doğru kullandığımızda tasarımlarımızın stili olumlu yönde dikkat çeker. Yazı stillerinden en sık kullanılan tekniklerden birisi perspektif stilidir. İlk olarak Perspektif Izgarasını nasıl açarız ve nasıl kullanırız bunu görelim.

Perspektif Izgarası Aracı

perspektif-araç-img-1

A- Perspective Grid Tool Standart iki ufuk noktalı Perspektif ızgarasını açar. B – Perspective selection Tool Izgara içerisine nesnelerinizi taşır ve hareket ettirebilirsiniz. C – Düzlem Değiştirme Aracı Perspektif ızgarasına yerleştirmek istediğimiz nesne veya yazıların yönünü belirttiğimiz araçtır. Mavi bölüm sol, Turuncu bölüm sağ ve Yeşil bölüm alt bölüme taşır. Bu araç ile çalışabilmeniz ve Perspektif Izgara içinde nesne-yazı hareketlerini kontrol edebilmeniz için Perspective Selection Tool aktif olmalıdır. 

Ayrıca en çok yaşanan sorunlardan birisi illustrator’da Perspektif ızgara kapatma sorununu çözmek için Düzlem aracının sol üstünde bulunan çarpıya basın. Bu şekilde perspektif ızgara sayfanızdan kalkacaktır. İkinci bir yöntem ise klavyenizden Command (CTRL) Shift + İ kombinasyonunu uygulayın. Bazı klavyelerde (I) harfi ile değişkenli gösterebiliyor.

Adobe Illustrator Perspektif Yazı Nasıl Yazılır?

Perspektif yazı oluşturmanın birçok farklı yolu vardır. Bazı yöntemler biraz karmaşıktır. Örneğin en önemli sorunlardan birisi perspektif oluşturduğunuzda metni düzenlemenize izin vermez. Perspektif ızgarası ile yazınızın efektini yaptıktan sonra bile metni (yazı tipi, renk vb.) düzenlemenize izin verir ve dilediğiniz zaman yazınızda güncelleme yapabilirsiniz.

1. Adım

İlk olarak Perspektif Izgara alanı yazı yazacağınız alana kadar Perspective selection Tool aracı ile düzenletin. 

perspektif-yazi-1

2. Adım

Her iki yöne ekleyeceğiniz metni yazın. Düzlem Değiştirme Aracı‘nı Perspective Selection Tool ile Mavi bölüme getirin. Sol düzleme ekleyeceğiniz metni sürükleyerek Perspektif düzlem üzerinde sol bölüme ekleyin. Aynı işlemi Düzlem Değiştirme Aracı üzerinden Sağ düzleme ekleyeceğimiz metin için uygulayın.

perspektif-yazi-2

3. Adım

Metin ölçeğini veya konumunu ayarlamak istiyorsanız, Perspectice Selection Tool etkinken 4 köşe bağlantı noktasından istediğinizi istediğiniz gibi sürükleyin. 

perspektif-yazi-3

 

Perspektif Yazı Eğitim Videosu

Adobe Illustrator Programında Perspektif Yazı Yazma tekniğini hakkında hazırlamış olduğum eğitimi aşağıdaki eğitim videosundan izleyebilirsiniz. 

adobe illustrator egitimi 2

Adobe Illustrator Birebir Eğitim

40 saat Adobe Illustrator Eğitimi ile, ileri seviyede Illustrator kullanma yeteneğine sahip olacaksınız.

Adobe Illustrator Grup Eğitimi

12 saat Adobe Illustrator Eğitimi ile, temel seviyede Illustrator kullanma yeteneğine sahip olacaksınız.

Ücretsiz eğitim mi arıyorsunuz?

1 milyon kişi Adobe Illustrator programını Youtube kanalımda öğrendi. Bunların arasına katılmak istersen Youtube kanalımı ziyaret edebilirsin.


  • Hakkımda
  • Adobe Eğitimleri
  • Blog
  • Workshop
  • Kurumsal / İletişim