Adobe illustrator Eğitimi | Kartvizit Tasarımı

kartvizit

 Adobe Illustrator Eğitimi:

Adobe Illustrator programı ile henüz yeni tanıştıysanız bu eğitim ile Kartvizit Tasarımı hakkında bilmeniz gerekenleri bu makalede bulacaksınız. 

Kartvizitin ilk olarak 1500’lü yıllarda Çin’de görüldüğü biliniyor ve o zamanlar bir davet kartı olarak kullanılıyormuş. Daha sonralarında 1700’lerde Avrupa’ya gelmiş fakat amacının dışında kullanılmaya başlanmış. Örneğin bay ve bayanların birbiriyle tanışmaları için en güzel araçlardan birisiymiş. Daha sonralarında zengin ailelere gidilen ev ziyaretlerde hizmetlilere verilirmiş. Gelen misafir eğer kapıdan çevrildi ise veya ev sahibi evde yoksa hizmetli bu kartvizitleri toplar ve ev sahibi geldiğinde kimin geldiğini öğrenmesi için ona iletirmiş. 

Son olarak Londra’da artık ticari amaçla kullanmaya başlamışlar ve hatta o zamanlar kartvizitlerin arkasına mutlaka lokasyonda çizilirmiş. Bunun sebebi o zamanlar henüz aplikasyonların gelişmemesi ve haritacılığın çok yaygın olmamasından dolayı rahat bir şekilde bulunmalarını istemeleridir. Tabi bu zamanda sizler eğer kartın arkasına lokasyon çizme istekleri gelirse bunun çok eskilerde kaldığını artık çağımızda buna gerek olmadığını söylemeniz gerekiyor 🙂 

Bu kısa bilgiden hazırlamış olduğum eğitim ile Adobe Illustrator Programında bir kartvizit nasıl yapılır şimdi bunu görelim.

  • Adobe Illustrator Eğitimi | Kartvizit Dökümanı Açma

  • 1 – Adobe Illustrator programında kartvizit dökümanı açmak için ilk olarak New File komutu ile yeni bir döküman sayfası açın.
Group-1-1
  • 2 – Print sekmesinden açılan panelde ölçülerinizi 85mm x 55mm. Orientation Yatay, Artboard 2, Bleed 3mm, CMYK Color, Hight (300ppi) > Create
print-open-document
  • 3 – Koruma alanı eklemek için Tools > Rectangle Tool. Ekranda boş bir alana dokunun. Rectangle bölümünü Width: 85mm – Height: 55mm ayarlayın. Açılan Rectangle alanını Align Panel kısmından dikeyde ve yatayda Artboard kısmına hizalayın. Hazırladığınız kuruma alanını Option (Alt) + Shift komutu ile kartvizitin arka kısmına kopyalayın.
Group-3-1
  • 4 – Koruma alanları seçili durumdayken Object > Path > Offset Path komutu ile açarak Offset Path bölümünden Offset kısmını -3mm olarak ayarlayın.
offset-path-1
  • 5 – Koruma alanları seçili durumdayken Sağ Klik > Make Guides komutu ile koruma alanlarını Guides alanına çevirin.
make-guides-1
  • 6 – Tasarım aşamasında hazırladığınız kartvizite zemin rengi ekliyorsanız Bleed (Taşma Payı) bölümüne kadar zemini uzatın. Koruma alanı kısmına görünmesini istediğiniz herhangi yazı veya elementi yaklaştırmayınız. Baskı aşamasından önce kullanmış olduğunuz tüm Yazı Fontları ve Stroke alanlarını Object > Expand komutu kullanarak sadeleştirin.
expand-1
  • Adobe illustrator Eğitimi | Kartvizit Baskı Aşaması

  • 7 – Tasarım aşaması tamamlanan kartvizit çalışmanızı File > Save As > Acrobat PDF > Kaydet diyerek PDF panelini aktif edin. Adobe PDF Preset kısmını Press Quality olarak ayarlayın. Marks an Bleeds bölümünden Use Document Bleed Setting kutusunu işaretleyerek baskı için PDF dökümanınızı alın.
print-1
  • Adobe Illustrator Eğitimi Kartvizit Tasarımı hakkında hazırlamış olduğum detaylı Eğitimi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Ayrıca eğitim videosu içinde Adobe Illustrator Programında kartvizit hazırlarken Lak ve Yaldız tekniklerinin nasıl uygulanacağını, oval bir kartvizit tasarımının Adobe Illustrator programında nasıl hazırlanacağını ve Photoshop programı ile nasıl Mockup yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu eğitim ile Adobe illustrator ile kartvizit nasıl hazırlanır? Lak, yaldız, gofre gibi unsurlar isteniyorsa bunları hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Özel kesim şablonu ve standart şablonlar nasıl hazırlanır? Güvenli alan ve taşma payları nasıl verilir? Bir Mockup hazırlayarak kartvizit sunuma nasıl gönderilmeli? Tüm merak edilen konulara değindim.

Adobe Illustrator Eğitimleri

55
Grup Eğitimi

İki gün ve 6 saat Adobe Illustrator Eğitimi ile, temel seviyede Illustrator kullanma yeteneğine sahip olacaksınız.

link
55
Özel Eğitim

Dört gün ve 12 saat Adobe Illustrator Eğitimi ile, ileri seviyede Illustrator kullanma yeteneğine sahip olacaksınız.

link

ÜCRETSİZ

Ücretsiz eğitim mi arıyorsunuz?

600 bin kişi Adobe Illustrator programını Youtube kanalımda öğrendi. Bunların arasına katılmak istersen Youtube kanalımı ziyaret edebilirsin.