Fotoğrafı Vektöre Çevirmek - Adobe Illustrator Eğitimi

fotografi-vektor-yapmak

Bir proje üzerinde çalışıyorsunuz ve bu projeyi baskıya göndermeniz gerekiyor, fakat bulduğunuz fotoğraflar her zaman baskıya uygun olmuyor. İşte bu sorunu çözmenin Adobe Illustrator programında çok hızlı ve kolay bir çözümü var. Fotoğrafı vektöre çevirmek için Image Trace işlemini uygulamız gerekiyor. Nedir bu Image Trace ve nasıl çalışır? 

1. ADIM

İlk olarak; Adobe Illustrator programında bir çalışma alanı açın. Bu çalışma alanına içerisine fotoğrafınızı File > Place komutu ile import edin. Fotoğraf seçili durumdayken kontrol panelinizin değiştiğini göreceksiniz. Açılan kontrol panelinden Image Trace butonunun yanında bulunan alt ok yönünü açın.

fotografi-vektor-yapmak-1

2. ADIM

İkinci olarak; Açılan panelden High Fidelity Photo komutunu seçin. Burada dikkat etmemiz gereken konu; her fotoğraf aynı işlem ile vektöre çevrilmez. Bazı fotoğrafları vektöre çevirmek için panelde gördüğünüz farklı seçenekleri deneyerek en iyi sonucu elde etmelisiniz. Burada kullandığım fotoğraf için en iyi sonuç High Fidelity Photo seçeneği olduğundan bu yöntemi kullanıyorum.

fotografi-vektor-yapmak-2

3. ADIM

Üçüncü adım olarak; Açılan kontrol  panelinden (1) numarada bulunan Image Trace Panel’i açın. Açılan panelde değer kısımlarını fotoğrafınız en iyi duruma gelene kadar ayarlamalarını yapın. Siz ayarları değiştirdikçe alt kısımda bulunan Preview işlemini aktif etmiş olursanız, canlı olarak değişiklikleri görmenize olanak tanıyacaktır. 

Son olarak fotoğrafı vektöre çevirmek işlemini bitirmeniz için (2) Expand seçimini yapın. Artık fotoğrafınızın vektörel bir çalışmaya dönüştüğünü görmüş olacaksınız. Renklerini değiştirmek veya çizgilerinde değişiklik yapmak isterseniz, vektör seçili durumdayken Sağ Klik yaparak Ungroup ve vektörün grubunu bozun. 

fotografi-vektor-yapmak-3-1

Adobe Illustrator Kursu

Adobe Illustrator programını öğrenmek mi istiyorsunuz? Her aracı, özelliği ve işlevi gözden geçirdiğim ve ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden yararlı olduğunu açıkladığım 6 saat Online olarak verdiğim grup eğitim kursuna katılabilirsiniz. Bir uzman olmak isterseniz 12 saat Online olarak verdiğim Özel Eğitime katılabilirsiniz.

55
Grup Eğitimi

İki gün ve 6 saat Adobe Illustrator Eğitimi ile, temel seviyede Illustrator kullanma yeteneğine sahip olacaksınız.

link
55
Özel Eğitim

Dört gün ve 12 saat Adobe Illustrator Eğitimi ile, ileri seviyede Illustrator kullanma yeteneğine sahip olacaksınız.

link

ÜCRETSİZ

Ücretsiz eğitim mi arıyorsunuz?

600 bin kişi Adobe Illustrator programını Youtube kanalımda öğrendi. Bunların arasına katılmak istersen Youtube kanalımı ziyaret edebilirsin.